Tarczyca Bajkalska inaczej Bajkalina
Tarczyca bajkalska, zwana również jako Bajkalina
Tarczyca bajkalska jest rośliną posiadającą wiele właściwości zdrowotnych i leczniczych, które zostały wykorzystane już lata temu w medycynie z Dalekiego Wschodu. Z tej rośliny wytwarzano napary i nalewki wykorzystując do tego korzeń bajkaliny, stosowane w takich dolegliwościach jak gorączki, alergie, astmy, choroby wirusowe1. Współcześnie powstało wiele badań nad tarczycą bajkalską, które potwierdzają, że roślina posiada (można powiedzieć, że niezwykłe) właściwości antyhepatotoksyczne, przeciwzakrzepowe, antyoksydacyjne i wiele innych.
Brzmi jak bajka (lina). Przyjrzyjmy się bliżej tej roślinie i jej możliwościom.
Wygląd rośliny tarczycy bajkalskiej
Tarczyca bajkalska to bylina, rosnąca do wysokości 60 cm, w Polsce możemy ją podziwiać w ogrodach botanicznych i na plantacjach. Charakteryzuje się szafirowymi lub purpurowymi kwiatami z charakterystyczną tarczką na działce kielicha. Również jej kształt zbliżonych do kwiatów jasnoty, rozpoznawana także po znacznie rozgałęzionej łodydze.
Rysunek 1. Tarczyca bajkalska (fot.01)
Czas kwitnienia bajkaliny to lipiec. Jest rośliną wieloletnia z rodziny Lamiaceae (Labiatae). Wykształca proste, okryte niedużymi lancetowatymi listkami pędy.
Przy wierzchołkach wyrastają niezbyt duże wargowe kwiaty barwy niebieskiej lub niebiesko-fioletowej. Organem trwałym rośliny jest niewielkie krótkie kłącze z dobrze wykształconym korzeniem palowym, od którego wyrastają mniej lub bardziej liczne boczne korzonki. Jest wytrzymała, bajkalina znosi temperatury do -15°C. W Azji jest uprawiana na terenach od poziomu morza do 8000 m n.p.m. Wyrasta z nasion wysiewanych jesienią.
Rysunek 2. Tarczyca bajkalska - bajkalina (fot.02)
Kraje i regiony naturalnego występowania tarczycy bajkalskiej to
- wschodnia Syberia, Japonia, Chiny, Mongolia, Zabajkale.
Tarczyca bajkalska charakteryzuje się "bajecznymi" właściwościami.
Tarczyca bajkalska należy do najlepiej rozpoznanych w zakresie związków flawonoidowych gatunków.
W korzeniu roślin azjatyckich zawartość flawonów lipofilnych - o zwiększonej rozpuszczalności w błonie komórkowej, takich jak:
- bajkalina,
- bajkaleina,
- wogonozyd,
- wogonina,
- skutelareina,
- oroksylina,
- skulkapflawon,
wynosi około 20%, z czego 12 -17% stanowi bajkalina.
Wśród najintensywniej badanych flawonów są apigenina, chryzyna, wogonina, bajkaleina2,3.
Preparat Bajkalina - Tarczyca Bajkalska (90 kaps.)
Najważniejszą grupą są aktywne związki fenolowe: flawonoidy, glikozydy irydoidowe, diterpeny oraz zaliczane do związków fenolowych – glikozydy fenetylowe (fenyloetanoidy) oraz grupy związków towarzyszących głównym składnikom czynnym: garbniki, kwasy fenolowe, olejki eteryczne, alkaloidy, sterole.
Polisacharydy występują w większości surowców i mają wpływ synergistyczny. Właściwości bajkaliny to adaptacyjne, zwiększające funkcje życiowo ważnych narządów. Obniżające gorączkę, przeciwreumatyczne, odtruwające, nasenne, zwiększające wydzielanie żółci.
Określono najważniejsze procesy zachodzące pod wpływem substancji pochodzących z Tarczycy Bajkalskiej jest przesterowanie syntezy i aktywności biologicznej mediatorów komórkowych oraz działanie przeciwutleniające. W pracach zasygnalizowano rolę reaktywnych form tlenu ROS w etiologii stanów zapalnych i nowotworach, a także jak ważną funkcję pełni śródbłonek naczyń krwionośnych (wydzielający tlenek azotu .NO) w regulacji ciśnienia, miażdżycy i w schorzeniach sercowo-naczyniowych. Przedstawiono także budowę chemiczną flawonoidów jako aktywnych antyoksydantów. Z prac opublikowanych w ciągu ostatnich kilku lat wynika, że flawonoidy tarczycy bajkalskiej skutecznie ograniczają powstawanie zakrzepów i zatorów, choroby wieńcowej, chorób neurodegeneratywnych i hamują rozwój nowotworów dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym.
Związki chemiczne występujące w ekstraktach roślinnych wpływają na mechanizmy molekularne komórek układu odpornościowego i komórek nowotworowych, przyczyniając się do zahamowania procesów zapalnych i kancerogennych. Oddziałują także na enzymy i białka biorące udział w regulacji transkrypcji i translacji cytokin, regulacji apoptozy i szlaków cyklu komórkowego. Jednak te procesy wymagają dalszych badań potwierdzających. W czasie badań zaobserwowano obniżenie powstawania tlenku azotu (.NO), syntazy iNOS (która pod wpływem cytokin produkuje prozapalne .NO).
Antyoksydacyjne działanie bajkaliny wpływa również na układ krwionośny i nerwowy poprzez:
- obniżanie ciśnienia krwi,
- hamowanie procesów zwapnienia tętnic,
- agregację płytek krwi,
- miażdżycę,
- hamowanie procesów zapalnych w ścianach naczyń krwionośnych i w tkance nerwowej4,5,6,7.
Surowiec leczniczy pozyskiwany z tarczycy bajkalskiej jest często nazywany złotym korzeniem
Wykorzystuje się wysuszone rozdrobnione korzenie bajkaliny, które po wykopaniu z ziemi powinny być natychmiast osuszone, aby nie dopuścić do zazielenienia.
Zwana także złotym korzeniem jest wyjątkowo bogata we flawony typu lipofilnego i wykazuje w związku z tym szeroki zakres działania biologicznego i farmakologicznego.
W tradycyjnej Medycynie Chińskiej tarczyca bajkalska uznawana jest za surowiec leczniczy.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że surowiec ten jest zamieszczony w aktualnej chińskiej i japońskiej Farmakopei !
Rysunek 3. Tarczyca bajkalska, złoty korzeń rośliny (fot.03)
W medycynie wykorzystuje się korzenie tarczycy bajkalksiej z 3-4-letnich roślin, ponieważ aktywne związki flawonoidowe i alkaloidy stanowią wtedy około 20% ich składu. Natomiast napar z liści jest gorzki i cierpki, ma silne działanie uspokajające i nasenne.
Tarczyca bajkalskiej działania i właściwości - poznaj właściwości bajkaliny
Zobrazujmy właściwości (bajkaliny) i zakres oddziaływania tarczycy bajkalskiej na organizm człowieka.
Zebraliśmy znane właściwości w poniższą listę, która wygląda imponująco:
- przeciwzapalne
- przeciwbakteryjne (szczególnie na bakterie Gram+, w tym szczepy odporne na antybiotyki),
- przeciwgrzybicze ( zwłaszcza na Candida albicans),
- przeciwwirusowe,
- przeciwalergiczne,
- nadzwyczajnie obniża wysokie ciśnienie krwi,
- działa żółciopędnie i moczopędnie,
- tłumi skurcze i stany neurotyczne,
- obniżą temperaturę ciała,
- łagodzi arytmię i fibrylację serca,
- wysoce skuteczna w reumatyzmie,
- wyprowadza substancje szkodliwe,
- pomocne przy przepracowaniu,
- obniża poziom cholesterolu
Pozostałe ciekawe działania bajkaliny:
- wskazane w stanach pozawałowych,
- działanie przeciw uczuleniowe,
- działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwzakrzepowe,
- działanie krążeniowe, nasercowe i hypotensyjne,
- działanie antyoksydacyjne i przeciwwolnorodnikowe,
- działanie sedatywne, przeciwdrgawkowe i anksjolityczne,
- działanie przeciwnowotworowe i cytotoksyczne,
- działanie przeciwalergiczne i przeciwastmatyczne,
- działanie przeciwzapalne i przeciwartretyczne,
- działanie żółciopędne i antyhepatotoksyczne.
Przyglądając się dokładniej tej bajkalinie i potwierdzonym badaniom nad właściwościami tarczycy bajkalskiej, możemy zgodzić się, że ta roślina pochodzi z bajki ze szczęśliwym zakończeniem !Tarczyca bajkalska i jej właściwości zostały już bardzo szeroko przebadana pod kątem skuteczności oraz wpływu na poprawę zdrowia człowieka. Stany zapalne i alergiczne usuwane są przez bajkalinę, która jest silnym antyoksydantem. Zwiększa również aktywność komórek skóry, wzmacnia jej strukturę i pobudza naturalne procesy metaboliczne. Wspiera ochronę kolagenu i elastyny przed niekorzystnymi zmianami. Zapobiega uszkodzeniom łańcuchów DNA. Bajkalina przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia, przywraca naturalną sprężystość i elastyczność, poprawia ogólny stan skóry, wyrównuje koloryt.
Opracowania dotyczące tarczycy bajkalskiej
0. czytelniamedyczna.pl
1. Krauze-Baranowska M i wsp. Gatunki z rodzaju Scutellaria o potencjalnym znaczeniu leczniczym. Panacea 2007
2. Parajuli P i wsp. In vitro antitumor mechanisms of various Scutellaria extracts and constituent flavonoids. Planta Med 2009; 75(1): 41-8.
3. Li-Weber M. Targeting apoptosis pathways in cancer by Chinese medicine. Canc Lett 2010; (w druku).
4. Yune T i wsp. Neuroprotective effect of Scutellaria baicalensis on spinal cord injury in rats. J Neurochem 2009; 110(4):1276-87.
5. Lee H i wsp. Flavonoid wogonin from medicinal herb is neuroprotective by inhibiting inflammatory activation of microglia. FASEB J 2003; 17(13):1943-4.
6. Machha A. Baicalein impairs vascular tone in normal rat aortas: Role of superoxide anions. Eur J Pharmacol 2007; 565:1-3.
7. Wang CZ i wsp. Commonly used antioxidant botanicals: active constituents and their potential role in cardiovascular illness. Am J Chin Med 2007; 35(4):543-58.
Sprawdź ofertę poniżej
Preparat Bajkalina - Tarczyca Bajkalska (90 kaps.)
Staramy się promować wartościowe treści, dlatego prosimy podziel się tym artykułem z bliskimi i znajomymi, aby jak najlepiej wykorzystywać wartościową i praktyczną wiedzę.